Aiapalavik

Viimastel nädalatel on mind tabanud meeletu aiapalavik – näpud nii kohutavalt sügelevad, et kaevan-istutan-kastan ja haun plaane, kuidas asjad võiks paremini olla. Tegemiste hulka on kuulunud ka nt kahe liivahunniku koondamine ühte, uude ja suuremasse liivakasti ning vana kasti kohandamine tõstetud peenraks. Olin just lugenud Kodu&Aiast, kuidas tõstetud peenraid teha (põhja multš ja/või lehed ning siis muld) ning kuna vana liivakasti oli kahju laiali lammutada, saigi see aiamaa nurka veetud ja sinna otsustasime teha tõstetud maasikapeenra kuu- ja metsmaasikatele. Ja vaatame, ehk mahub veel midagi. Isa tehtud kastist, mis meil Tartus oli, tegin sama süsteemi alusel tänava äärde lillekasti ja kuigi tahan soojemate ilmade saabudes sinna veel taimi juurde istutada, siis olen tulemusega rahul 🙂

20190419_130120

Taimedega on selline lugu, et suurema osa vanadest lillepeenardest tahaksin ümber kujundada, sest minu jaoks on need ebaloogilises kohas ja mittesüsteemsed. Ning nõuavad liiga palju tööd – minu lillepeenrad peavad kõik olema ääristatud ja millegagi kaetud. Siiani olen kasutanud oksamultši, mida me viimased paar aastat ise oma oksapurustajaga teinud oleme, aga nüüd kõige uuema peenra tahan katta kivikillustikuga. Sest et miks ka mitte? Ühtlasi olen hakanud ise lilli ette kasvatama. See polnud mul otseselt plaanis, aga kuna naabrinaine pakkus, sest tal jäi üle, siis ma ei suutnud keelduda. Peaks õppima, et kõike, mis tasuta pakutakse, ei pea alati vastu võtma! Aga no lilled on ju ilusad ja mul näpud sügelevad, nii et nii ta läks. Ja kuna koolist sain ma ka tomatitaimi ja naabrinaiselt veel ka jääsalatit, siis ongi mu kõik aknaalused lauad praegu taimelavad. Did not see this coming! Loodetavasti on mul siis vähemalt suvel kogu aed nagu lillemeri 😀

taimed

Tähelepanelikumad ehk märkasid esimesel pildil suurt mullahunnikut – meie sissesõidutee ehitus on alanud! Kopp valmistas pinnase ette ning panime paika truubitoru (maja ümbritseb kraav) ja kopp kooris ühtlasi ka sissesõiduteelt mulla ära, et selle saaks korralikult killustikuga täita. Hetkel ootamegi killustiku taga. No ja kõrvalproduktina on meil siis kohutav kogus mulda aias. Positiivse poole pealt on see ilus must muld, kuigi muidugi okste jm-ga segamini, ning seda saab kasutada igasuguste ebatasasuste tasandamiseks ja istutamisel. Negatiivse poole pealt on seda ilgelt palju, nii et peale leidma mingi viisi, kuidas see mehaaniliselt laiali vedada. Poole ämbri kaupa olen seda juba istutamistel jm ka kasutanud, aga sellise tempoga on see muld meil 10 aastat aianurgas.

20190414_142322
Sissesõidutee garaaži eest vaatega tänavale. Taamal paistmas meie “uusarendus”

Too kaevamisepäev algas veel kusjuures suure kuuse alumise okste lõikamisega, nii et ma sain ka elus esimest korda mootorsaega saagimist proovida. Päris äge oli! Tahan seda kindlasti kunagi veel teha. Õnneks ootavadki need suured oksad alles õue peal väiksemaks saagimist, seega tööpõldu on. Nii et vaatamata mu pingutustele on õuepealne meil praegu ilusast kaugel – tee-ehitus, erinevate kuhjatiste alt välja tulnud mullalaigud ja ümberistutamised. Täna sain veel vanaema juurest endale uue rabarberijuurika (vana jäi mullahunniku alla ja oli vales kohas niiehknaa) ja nurmenukke, nii et homme tuleb neile ka koht leida. Ja vaheajal loodaks esimesed peenrad redisele jm teha.

Vahepeal mõtlen, et olen kogu selle aiandusega ikka täitsa ära pööranud – no kust selline vajadus tuleb?! Samas on see nii mõnus ja loomulik ise oma kätega midagi teha ja kasvatada ning lisaks saab suuremat osa neist tegevustest koos poistega teha, nii et kõik just kui võidavad. Seni on üks mu suuremaid hobisid olnud käsitöö, aga laste kõrvalt on suurem osa sellest suhteliselt võimatu, nii et vahepeal polegi mul nagu midagi teha olnud ja siis muutun üsna kiiresti pahuraks. Aga nüüd on aiandus vähemalt hetkel mu südame vallutanud ja olen uutest taimedest ja kõigest megalt elevil.

Ühtlasi õppisin hiljuti tänulik olema selle eest, kui korras on tegelikult meie majaümbrus ja et tegelikult on vaatamata siseviimistluse puudumisele meil vägagi elatav maja. Ega see majaümbrus muidugi iseenesest tekkinud ei ole – tegime selle nimel ikka aastaid eelnevalt tööd, vähendasime võsa, võtsime puid maha ja kohendasime kõrvalhooneid, et siiatulles saaks hakata intensiivselt majaga tegelema. Nii et etteplaneerimine tasub ennast täiega ära ja olen õnnelik, et me ei pidanud tühja koha pealt alustama.

Elevile ajab ka see, et nii kui saabuvad materjalid, läheb päriselt-päriselt lahti meie terrassi ja rõdu ehitus. Rõdu ei olnud küll otseselt planeeritud nii kohe teha, pigem oli see selline unistus, mis võibolla täitub 5+ aasta pärast, aga kuna nähtavasti ei saa seda hiljem enam terrassikatuse peale ehitada (loogiline tegelt), siis teeme selle ka kohe. Ja rõdu ehituse käigus soojustame vintskapi ja vahetame sealse vana akna soojapidava ukse vastu, nii et päris ainult ilu pärast see nüüd ka ei ole, ikka praktilisus ka. Ning siis saab paigaldada ka ülemisele korrusele õhksoojuspumba! Ja kuna selle suve üks olulisemaid asju on ülemise korruse soojapidava(ma)ks saamine, siis on see oluline lisandus. Ilmselgelt on mu peas terrass ja rõdu ammu lillekastide ja amplitega üle küllatud ning ka salatit ja maitsetaimi kavatsen terrassil kasvatama hakata. Ohhh, kuidas ma seda juba ootan! Vahepeal küll mõtlen, et kas see nüüd siis ikka on loogiline ja mõistlik tööde järjekord, kus kõik toad on endiselt nõukogudeaegse remondiga, samas ehitame endale rõdu, aga kuna trepikoja ehituse töömehed hüppasid alt ära, siis isa halastas meile ja tuleb teeb meile vähemalt terrassi. Ja ega kahe kratist poisi kõrvalt polegi mõtet tube hullult ilusaks teha, niikuinii nad lammutavad ja rokkavad kõik ära, nii et elame siis ilusal terrassil ja õues, kuni poisid suuremaks saavad 😀

Kokkuvõtteks ütleks, et kuigi tegemisi on palju, siis on motivatsiooni hetkel veelgi rohkem ja see on väga äge – see talvine uimerdamine hakkas vägagi ajudele. Nii et jee-jee, meil asjad jälle liiguvad!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s